22 augustus 2020 door Remco Langeler
Wees eens 8 uur MAD!
Nu na de vakantie heb jij je misschien voorgenomen meer tijd te besteden aan creativiteit en jezelf meer inspireren. En je wilt je sowieso niet meer laten opslokken door al het ad-hoc werk heel de tijd. Wat heeft een dag je helemaal leplazerus werken hiermee te maken? Wat heeft dat met creativiteit te maken? Wat heeft een dag heel veel actiepunten van je lijst wegwerken te maken met inspiratie? Wat heeft een zogenaamde ‘Massive Action Day’ te maken met creëren van ruimte voor andere dingen en dus bijvoorbeeld om creatiever te zijn?
Alles! Je kan namelijk op één zogenaamde MAD-day zo veel doen dat je daardoor meer tijd en ruimte krijgt voor andere zaken. Je kan zo tijd ‘maken’ om inspiratie op te doen door bijvoorbeeld mensen te spreken waar je normaal geen tijd voor neemt, nieuwe mensen te ontmoeten, nieuwe kennis op te doen, dingen te ondernemen die normaal niet in je agenda passen, maar wel nieuwe ideeën en energie geven in relatie tot de dingen waar je mee bezig bent, etc…
Wat is dat dan zo’n MAD-day en wat maakt dat je daardoor ‘meer tijd’ krijgt?
Doordat we tegenwoordig aan zoveel projecten tegelijk werken, ‘jongleren’ we onszelf de dag en het werk door. We werken vaak zo opgeknipt aan de verschillende projecten naast elkaar dat het lijkt alsof geen van die projecten echt lekker opschieten. Wat daarvoor kan helpen is het inplannen van een MAD-day. Dit is niets meer of minder dan een dag totaal focussen op één van je projecten en daar geconcentreerd en keihard aan werken.
Dit houdt in dat je die dag je mail, inkomende telefoontjes, twitter e.d. en andere stoorzenders uitzet, geen afspraken maakt en in je mail eventueel een ‘autoresponse’ aanzet met de mededeling dat je de volgende dag pas zal reageren. Wat betreft telefoon neem je alleen die op die van levensbelang zijn.
Zorg dat je alles wat je nodig hebt voor het project van die dag bij de hand hebt. Bijvoorbeeld documentatie, informatie, lijst van telefoonummers die je nodig hebt, etc… Zorg er voor dat je geen tijd verliest aan opzoeken van dingen die je nodig gaat hebben.
Werk volgens een strak tijdschema steeds in blokken van 45/50 minuten aan een stuk door zonder stoppen. Neem tussendoor steeds 5 minuten pauze, drink wat, loop even een rondje, doe wat bewegingsoefeningen en breng een bezoek aan de toilet als dat nodig is. Na drie periodes van 45 minuten achter elkaar door werken, neem je een wat langere pauze van 20 minuten. Zorg er voor dat je gezonde dingen eet en drinkt, waardoor je niet te maken krijgt met ‘after-eat dips’.
Als je dit 8 uur doet, zal je zien dat je werk hebt gedaan dat je anders weken zou duren. Je zal je moe voelen, maar dit zal een lekkere moeheid zijn. En wat let je om daarna bijvoorbeeld heerlijk naar de sauna te gaan of vroeg naar bed.
Creativi-tijd
Plan een MAD-day in als je behoefte hebt aan een versnelling in projecten of om ruimte te creëren op andere dagen. Je zal merken als je dit regelmatig doet (bijvoorbeeld één dag per week) je veel productiever bent, waardoor je meer tijd hebt voor andere, misschien wel belangrijkere, zaken. Deze tijd kan je bijvoorbeeld gebruiken voor de meer creatievere aspecten van je werk (‘creativi-tijd’) of om bewust inspiratie op te doen in relatie tot je persoonlijke en profesionele ontwikkeling.